Генетичний тест на целіакію

Генетичний тест на целіакію. Визначення гаплотипів HLADQ2 та HLADQ8

Що таке целіакія?

Що таке целіакія? Цим терміном визначають генетично-обумовлене імунне порушення, наслідком якого є розвиток запальних процесів при споживанні білку злакових культур глютену. Внаслідок розвитку захворювання відбувається пошкодження імунною системою ворсинок тонкого кишечника. Як результат, виникають серйозні порушення всмоктування поживних речовин.

Целіакія є спадковою хворобою. Її розвиток обумовлений успадкуванням декількох генів, що відповідають за розпізнавання глютену молекулами головного комплексу гістосумісності, що є відповідальним за презентацію чужорідних антигенів Т-клітинам імунної системи.

Продуктами цих генів є білки, що мають назву HLA-DQ8 та HLA-DQ2. Носіями даних генів є 95% хворих на целіакію. Інший гаплотип DQ7 є надзвичайно рідкісним для Східної Європи та розповсюджений здебільшого в регіонах Азії та Африки. Вони утворюють мембранний рецептор DQαβ, що розпізнає глютен та презентує його імунній системі як чужорідний білок. Більшість пацієнтів, що страждають на целіакію, є носіями алелей HLA-FQА1*05 та HLA-DQB1*02, що призводить врешті до формування імунної відповіді на глютен.

Як проявляється целіакія та її наслідки

Целіакія здатна проявитись у людини у будь якому віці. Спровокувати появу симптомів може вживання будь яких продуктів чи лікарських засобів, що містять глютен. При відсутності уваги до лікування хвороба стає причиною серйозних наслідків для здоров’я. Хоча целіакія вражає слизову оболонку тонкого кишечника, захворювання є причиною системних функціональних розладів не лише травлення, але й порушень ендокринної, серцево-м’язової та статевої системи. Целіакія може бути причиною розладів нервової системи, психічних захворювань та затримки розумового розвитку у дітей. Також, целіакію розглядають як передраковий стан для деяких злоякісних новоутворень тонкого кишечника.

Дослідження варіабельності генів DQ2 та DQ8 – це найбільш достовірний спосіб діагностувати целіакію

Найбільш вірогідним та безпечним підходом для діагностування целіакії є ДНК тест на визначення небезпечних гаплотипів HLA-DQ2 та HLA-DQ8.

ІММД пропонує швидкий та високоінформативний тест, що базується на методі полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі, для виявлення гаплоїдних генотипів HLA: HLA-FQА1*05, HLA-DQB1*02 та HLA-DQB1*03:02. Окрім цього, тест визначає алельні відмінності між HLA-DQB1*02 та іншими варіантами HLA-DQB1 (HLA-DQB1*03, HLA-DQB1*04, HLA-DQB1*05 та HLA-DQB1*06).

Що потрібно для аналізу

2 мл крові з ЕДТА

Термін виконання тесту – 21 доба

Залишити відповідь